Zawiasy regulowane kontra toczone

Solidne zawiasy regulowane i toczone

Bramy i furtki to bardzo ważne elementy każdego ogrodzenia. Wpływają na jego funkcjonalność oraz ogólny wygląd. Dlatego też należy montować w nich najlepsze akcesoria. Takie jak odpowiadające za płynne otwieranie i zamykanie zawiasy regulowane lub toczone. Obie odmiany mają swoje niezaprzeczalne zalety. Tu pojawia się pytanie, która wersja wypada lepiej w bezpośrednim porównaniu?

Zawiasy regulowane i toczone – cechy wspólne

Na początek odpowiadamy na pytanie postawione we wstępie. Otóż nie ma zwycięzcy w konfrontacji obu wersji zawiasów. Dlatego, że mają kilka wspólnych cech i odznaczają się równie wysoką jakością. Ponadto ich zastosowania nieco się różnią. Co sprawia, że nie rywalizują ze sobą bezpośrednio. Zatem jakie podobieństwa łączą regulowane i toczone zawiasy do bram? Przede wszystkim oba odpowiadają za płynne otwieranie i zamykanie wrót a także furtek.
Kolejną cechą wspólna jest to, że opisywane zawiasy powstają z najlepszych materiałów. To i zabezpieczenie przed korozją sprawiają, że przez lata będą działać bez zarzutu. Do tego są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie zostaną przypadkowo zniszczone przez domowników. Co równie ważne, nie poradzą sobie z nimi włamywacze. W tym miejscu pojawiają się różnice, dzięki którym wspomniane odmiany nie rywalizują ze sobą.

Dobrze dobrane zawiasy do furtki i bramy

Jak już sugeruje nazwa zawias regulowany daje możliwość zmiany położenia skrzydła bramy lub furtki. Dzięki temu można ją precyzyjnie ustawić względem słupków ogrodzeniowych. Dlatego też ten element należy montować w konstrukcjach posadowionych na gliniastych i podmokłych podłożach. W takich miejscach ogrodzenie będzie osiadać i zmieniać pierwotne położenie. Zawiasy regulowane do bram pozwolą skorygować wszelkie odchyły. Nie jest to możliwe w przypadku wersji toczonych.
Dobrej jakości zawias toczony jest montowany w bramach znajdujących się na stabilnym gruncie. Brak opcji regulacji nadrabia innymi cechami. Dzięki swej konstrukcji doskonale przenosi obciążenia. W związku z tym montuje się go w ogrodzeniach wyposażonych w bardzo ciężkie bramy. Wersje opisywane powyżej nie byłyby w stanie poradzić sobie z ich masą. Widać, więc, że w konfrontacji zawiasów mamy remis.